
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 110 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Hold Current | 15 mA |
| RMS Current (Irms) | 4 A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 5 mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2.5 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 A |
| Schedule B | 8541300080 |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 600 V |
| On-State Voltage | 2 V |
| Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM | 10 µA |
| On-State Current | 4 A |
Stock: 4686
Distributors
pcbx
Unit Price$0.87611
Ext.Price$0.87611
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.87611 | $0.87611 |
| 10 | $0.55374 | $5.53740 |
| 25 | $0.48365 | $12.09125 |
| 50 | $0.42243 | $21.12150 |
| 100 | $0.36897 | $36.89700 |
| 300 | $0.32698 | $98.09400 |
| 500 | $0.28976 | $144.88000 |
| 1000 | $0.26427 | $264.27000 |
| 3000 | $0.24751 | $742.53000 |
| 5000 | $0.23182 | $1159.10000 |
