

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | N-Channel |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| Number of Channels | 1 |
| pin count | 3 |
| rohs status | Compliant |
| case package | TO-236, SOT-23-3, SC-59 |
| Input capacitance | 21 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 240 mA |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| breakdown voltage gate to source | -20.0 V to 20.0 V |
| rds drain to source resistance on | 7.50 Ω |
| vds drain to source voltage | 60.0 V |
| breakdown voltage drain to source | 70.0 V |
| id continuous drain current | 240 mA |
| Gate Charge | 600 pC |
| Drain to Source Resistance | 3 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | ±20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
Stock: 212722
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30008
Ext.Price$0.30008
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30008 | $0.30008 |
| 10 | $0.18809 | $1.88090 |
| 50 | $0.15990 | $7.99500 |
| 100 | $0.13593 | $13.59300 |
| 500 | $0.09404 | $47.02000 |
| 1000 | $0.07694 | $76.94000 |
| 3000 | $0.05634 | $169.02000 |
| 5000 | $0.05244 | $262.20000 |
| 10000 | $0.04881 | $488.10000 |
