

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.04 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 3 Ω |
| Height | 1.02 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | N-Channel |
| Weight | 1.437803 g |
| Contact Plating | Tin |
| Max Power Dissipation | 350 mW |
| Power Dissipation | 350 mW |
| Threshold Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 21 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 240 mA |
| Rds On Max | 3 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Turn-Off Delay Time | 18 ns |
| Element Configuration | Single |
| Drain to Source Resistance | 1.2 Ω |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 68 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Gate Charge | 600 pC |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56755
Ext.Price$0.56755
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56755 | $0.56755 |
| 10 | $0.46310 | $4.63100 |
| 25 | $0.42675 | $10.66875 |
| 50 | $0.39325 | $19.66250 |
| 100 | $0.36239 | $36.23900 |
| 300 | $0.33867 | $101.60100 |
| 500 | $0.31651 | $158.25500 |
| 1000 | $0.29973 | $299.73000 |
