

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Threshold Voltage | 2.1 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 13 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 300 mA |
| Rds On Max | 3 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 3 ns |
| Turn-Off Delay Time | 5.5 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 3.3 ns |
| Gate Charge | 600 pC |
| Drain to Source Resistance | 1.6 Ω |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Dual Supply Voltage | 60 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| On-State Resistance | 3 Ω |
| Schedule B | 8541210080 |
| Package Quantity | 3000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.5 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 191129
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09404
Ext.Price$0.09404
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09404 | $0.09404 |
| 10 | $0.05070 | $0.50700 |
| 50 | $0.04328 | $2.16400 |
| 100 | $0.03694 | $3.69400 |
| 500 | $0.03445 | $17.22500 |
| 1000 | $0.02897 | $28.97000 |
| 3000 | $0.02436 | $73.08000 |
| 5000 | $0.01952 | $97.60000 |
| 10000 | $0.01564 | $156.40000 |
