

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 225 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 50 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 300 mA |
| Drain to Source Resistance | 900 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V to 2.5 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 43167
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02822
Ext.Price$0.02822
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02822 | $0.02822 |
| 10 | $0.01411 | $0.14110 |
| 50 | $0.01085 | $0.54250 |
| 100 | $0.00957 | $0.95700 |
| 500 | $0.00844 | $4.22000 |
| 1000 | $0.00782 | $7.82000 |
| 3000 | $0.00725 | $21.75000 |
| 5000 | $0.00672 | $33.60000 |
| 10000 | $0.00623 | $62.30000 |
| 30000 | $0.00577 | $173.10000 |
| 50000 | $0.00535 | $267.50000 |
