

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Power Dissipation | 400 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 23.6 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 270 mA |
| Gate Charge | 1 nC |
| Drain to Source Resistance | 2.8 Ω |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 79508
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10003
Ext.Price$0.10003
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10003 | $0.10003 |
| 10 | $0.06010 | $0.60100 |
| 50 | $0.04793 | $2.39650 |
| 100 | $0.03822 | $3.82200 |
| 500 | $0.03069 | $15.34500 |
| 1000 | $0.02667 | $26.67000 |
| 3000 | $0.02317 | $69.51000 |
