

| Parameter | Value |
|---|---|
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 50 V |
| Max Collector Current | 500 mA |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 60 V |
| Power Dissipation | 250 mW |
| Gain Bandwidth Product | 140 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Max Cutoff Collector Current | 10 nA |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 600 mV |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 6078
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14980
Ext.Price$0.14980
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14980 | $0.14980 |
| 10 | $0.09321 | $0.93210 |
| 50 | $0.07341 | $3.67050 |
| 100 | $0.05782 | $5.78200 |
| 500 | $0.04241 | $21.20500 |
| 1000 | $0.03740 | $37.40000 |
| 3000 | $0.03271 | $98.13000 |
| 5000 | $0.02860 | $143.00000 |
| 10000 | $0.02576 | $257.60000 |
