


| Parameter | Value |
|---|---|
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 20 V |
| Max Collector Current | 3 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 40 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Gain Bandwidth Product | 220 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 200 mV |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 619
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40010
Ext.Price$0.40010
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40010 | $0.40010 |
| 10 | $0.24793 | $2.47930 |
| 50 | $0.18296 | $9.14800 |
| 100 | $0.16073 | $16.07300 |
| 500 | $0.13620 | $68.10000 |
| 1000 | $0.11541 | $115.41000 |
| 3000 | $0.09873 | $296.19000 |
| 5000 | $0.08446 | $422.30000 |
