
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 390 µF |
| Voltage Rating (DC) | 2.5 V |
| Tolerance | 20 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 10 mΩ |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 3.9 A |
| Height - Seated (Max) | 6 mm |
| Length | 5.9 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Leakage Current | 500 µA |
| Dissipation Factor | 12 % |
| Height | 5.9 mm |
| Case/Package | Radial |
| Mount | SMD/SMT |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 2.5 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Voltage | 2.5 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ripple Current (AC) | 3.9 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Ripple Current @ Low Frequency | 195 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.9 A @ 100 kHz |
Stock: 9
Distributors
pcbx
Unit Price$0.69811
Ext.Price$0.69811
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.69811 | $0.69811 |
| 10 | $0.53741 | $5.37410 |
| 25 | $0.48143 | $12.03575 |
| 50 | $0.43128 | $21.56400 |
| 100 | $0.38635 | $38.63500 |
| 300 | $0.36608 | $109.82400 |
| 500 | $0.34687 | $173.43500 |
| 1000 | $0.32350 | $323.50000 |
