

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | PNP |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| Output Current | 1.4 A |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Power Dissipation | 100 mW |
| Max Collector Current | 500 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 30 V |
| Transition Frequency | 200 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 250 mV |
| Max Breakdown Voltage | 30 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 35 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 6810
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06662
Ext.Price$0.06662
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06662 | $0.06662 |
| 10 | $0.05833 | $0.58330 |
| 50 | $0.05107 | $2.55350 |
| 100 | $0.04401 | $4.40100 |
| 500 | $0.03793 | $18.96500 |
| 1000 | $0.03427 | $34.27000 |
| 3000 | $0.03097 | $92.91000 |
| 5000 | $0.02852 | $142.60000 |
