| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Collector Current | 1.5 A |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | -10 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 20 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 190 mV |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 19
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19344
Ext.Price$0.19344
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19344 | $0.19344 |
| 10 | $0.17075 | $1.70750 |
| 50 | $0.15072 | $7.53600 |
| 100 | $0.12916 | $12.91600 |
| 500 | $0.11068 | $55.34000 |
| 1000 | $0.10595 | $105.95000 |
| 3000 | $0.10143 | $304.29000 |
| 5000 | $0.09526 | $476.30000 |
