

| Parameter | Value |
|---|---|
| Packaging | Box |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | -50 V |
| Max Collector Current | -6 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | -6 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | -60 V |
| Power Dissipation | 750 mW |
| Gain Bandwidth Product | 120 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Max Cutoff Collector Current | -100 nA |
| Collector Emitter Saturation Voltage | -300 mV |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 3628
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11290
Ext.Price$0.11290
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11290 | $0.11290 |
| 10 | $0.05645 | $0.56450 |
| 50 | $0.05057 | $2.52850 |
| 100 | $0.04530 | $4.53000 |
| 500 | $0.04171 | $20.85500 |
| 1000 | $0.03841 | $38.41000 |
| 3000 | $0.03537 | $106.11000 |
| 5000 | $0.03257 | $162.85000 |
| 10000 | $0.02999 | $299.90000 |
