
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| Output Current | 1.4 A |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Max Collector Current | 500 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 50 V |
| Transition Frequency | 300 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 250 mV |
| Max Breakdown Voltage | 50 V |
| Gain Bandwidth Product | 300 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 50 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 100 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 49
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09734
Ext.Price$0.09734
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09734 | $0.09734 |
| 10 | $0.04867 | $0.48670 |
| 50 | $0.04329 | $2.16450 |
| 100 | $0.03851 | $3.85100 |
| 500 | $0.03524 | $17.62000 |
| 1000 | $0.03224 | $32.24000 |
| 3000 | $0.02950 | $88.50000 |
| 5000 | $0.02470 | $123.50000 |
