


| Parameter | Value |
|---|---|
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 30 V |
| Max Collector Current | 3 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 40 V |
| Power Dissipation | 1.2 W |
| Gain Bandwidth Product | 90 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Max Cutoff Collector Current | 1 µA |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 500 mV |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 457
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11520
Ext.Price$0.11520
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11520 | $0.11520 |
| 10 | $0.05760 | $0.57600 |
| 50 | $0.05184 | $2.59200 |
| 100 | $0.04666 | $4.66600 |
| 500 | $0.03952 | $19.76000 |
| 1000 | $0.03347 | $33.47000 |
| 3000 | $0.03183 | $95.49000 |
| 5000 | $0.03028 | $151.40000 |
| 10000 | $0.02862 | $286.20000 |
