


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Length | 101.6 mm |
| Width | 95.25 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 6.35 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 10 A |
| Max Power Dissipation | 45 W |
| Power Dissipation | 45 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.5 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 10 A |
| Rds On Max | 750 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Rise Time | 22 ns |
| Dual Supply Voltage | 600 V |
| Drain to Source Resistance | 750 mΩ |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 600 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
