

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 20 pF |
| Length | 9.86 mm |
| Width | 8.84 mm |
| Diameter | 9 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 5.6 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Silver |
| Type | Single Phase Bridge |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 2 A |
| Forward Current | 2 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Average Rectified Current | 2 A |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1 kV |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 60 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 60 A |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 60 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Reverse Voltage | 1 kV |
Stock: 829
Distributors
pcbx
Unit Price$0.62707
Ext.Price$0.62707
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.62707 | $0.62707 |
| 10 | $0.50890 | $5.08900 |
| 25 | $0.46821 | $11.70525 |
| 50 | $0.43078 | $21.53900 |
| 100 | $0.39634 | $39.63400 |
| 300 | $0.37838 | $113.51400 |
| 500 | $0.36123 | $180.61500 |
| 1000 | $0.34280 | $342.80000 |
