
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Illumination Color | Brilliant Yellow |
| Lens Style | Colored, Diffused, Dome, Round, Tinted |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | Yellow Diffused |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 589 nm |
Stock: 4066
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06796
Ext.Price$0.06796
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06796 | $0.06796 |
| 10 | $0.03398 | $0.33980 |
| 50 | $0.02953 | $1.47650 |
| 100 | $0.02567 | $2.56700 |
| 500 | $0.02231 | $11.15500 |
| 1000 | $0.02104 | $21.04000 |
| 3000 | $0.01984 | $59.52000 |
| 5000 | $0.01871 | $93.55000 |
| 10000 | $0.01764 | $176.40000 |
