| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.9 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Depth | 5.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 3 V |
| Number of Elements | 2 |
| Current | 6 A |
| Forward Current | 25 mA, 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V, 2 V |
| Color | Green, Red |
| Illumination Color | Brilliant Red, Brilliant Yellow Green |
| Lens Style | Colored, Diffused, Dome, Round, Tinted |
| Power Dissipation | 60 mW |
| Lens Size | 5 mm |
| Number of LEDs | 2 |
| Viewing Angle | 100 ° |
| Wavelength | 650 nm |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | White Diffused |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm, 573 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
