


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.001 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 8.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 100 mΩ |
| Height | 8.001 mm |
| Current | 800 mA |
| Current Rating | 800 mA |
| Working Voltage | 250 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CCC, VDE |
| Color | Brown |
| Power Dissipation | 220 mW |
| Body Material | Thermoplastic |
| Size | 0.335" Dia x 0.315" H (8.50 mm x 8.00 mm) |
| Body Style | Leaded Fuses |
| Packaging | Ammo Pack |
| Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Voltage Rating | 250 V |
| RoHS | Compliant |
Stock: 334
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03082
Ext.Price$0.03082
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03082 | $0.03082 |
| 10 | $0.02752 | $0.27520 |
| 50 | $0.02458 | $1.22900 |
| 100 | $0.02241 | $2.24100 |
| 500 | $0.02043 | $10.21500 |
| 1000 | $0.01862 | $18.62000 |
| 3000 | $0.01751 | $52.53000 |
| 5000 | $0.01646 | $82.30000 |
