

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 100 mW |
| Height | 2.7 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 3.3 V |
| Color | Blue |
| Illumination Color | Blue |
| Lens Style | Clear, Dome |
| Luminous Intensity | 1.125 cd |
| Power Dissipation | 95 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 30 ° |
| Wavelength | 476.5 nm |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 464.5 nm to 476.5 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 9
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08707
Ext.Price$0.08707
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08707 | $0.08707 |
| 10 | $0.07741 | $0.77410 |
| 50 | $0.06883 | $3.44150 |
| 100 | $0.06186 | $6.18600 |
| 500 | $0.05559 | $27.79500 |
| 1000 | $0.04996 | $49.96000 |
| 3000 | $0.04588 | $137.64000 |
| 5000 | $0.04214 | $210.70000 |
