

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.7 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2.4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Hyper Red |
| Lens Style | Clear, Dome, Round |
| Luminous Intensity | 345 mcd |
| Power Dissipation | 60 mW |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 30 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 624 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 20 mA |
Stock: 735
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10060
Ext.Price$0.10060
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10060 | $0.10060 |
| 10 | $0.05030 | $0.50300 |
| 50 | $0.04473 | $2.23650 |
| 100 | $0.03977 | $3.97700 |
| 500 | $0.03458 | $17.29000 |
| 1000 | $0.03007 | $30.07000 |
| 3000 | $0.02852 | $85.56000 |
| 5000 | $0.02705 | $135.25000 |
| 10000 | $0.02538 | $253.80000 |
