| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Illumination Color | Brilliant Yellow |
| Lens Style | Clear, Colorless |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 589 nm |
Stock: 290
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10291
Ext.Price$0.10291
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10291 | $0.10291 |
| 10 | $0.09207 | $0.92070 |
| 50 | $0.08237 | $4.11850 |
| 100 | $0.07322 | $7.32200 |
| 500 | $0.06509 | $32.54500 |
| 1000 | $0.06051 | $60.51000 |
| 3000 | $0.05625 | $168.75000 |
