
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.8 mm |
| Width | 1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 350 µm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2.7 V to 3.2 V |
| Color | White |
| Illumination Color | Pure White |
| Lens Style | Colored, Diffused, Rectangular |
| Luminous Intensity | 126 mcd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 130 ° |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | Yellow Diffused |
| Test Current | 5 mA |
Stock: 4301
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07660
Ext.Price$0.07660
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07660 | $0.07660 |
| 10 | $0.03830 | $0.38300 |
| 50 | $0.03426 | $1.71300 |
| 100 | $0.03065 | $3.06500 |
| 500 | $0.02722 | $13.61000 |
| 1000 | $0.02417 | $24.17000 |
| 3000 | $0.02146 | $64.38000 |
| 5000 | $0.01784 | $89.20000 |
