

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 14.6 mm |
| Width | 1.8 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 10 V |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 16 mm |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 1.1 mm |
| Current Rating | 200 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Number of Circuits | 8 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 8 |
| Connector Type | Connector |
| Number of Positions | 10 (8 + 2) |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Schedule B | 8536695050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | VN |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
