| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.7 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 7.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.5 mm |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Number of Contacts | 8 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Wire Gauge (Max) | 24 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Schedule B | 8536695050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 8 months ago) |
| Country of Origin | JP |
Stock: 2512
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10493
Ext.Price$0.10493
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10493 | $0.10493 |
| 10 | $0.09849 | $0.98490 |
| 50 | $0.09245 | $4.62250 |
| 100 | $0.08857 | $8.85700 |
| 500 | $0.08485 | $42.42500 |
| 1000 | $0.08129 | $81.29000 |
| 3000 | $0.07928 | $237.84000 |
| 5000 | $0.07732 | $386.60000 |
