
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.9 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 125 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.25 mm |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Tin |
| Pitch | 1.25 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Working Voltage | 125 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Number of Circuits | 3 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| Connector Type | Shrouded |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Housing Color | Natural |
| Plating | Tin |
| glow wire compliant | Non-compliant |
| Body Plating | Tin |
| Contact Gender | Male |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 11 months ago) |
| Country of Origin | MY |
Stock: 16920
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36334
Ext.Price$0.36334
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36334 | $0.36334 |
| 10 | $0.32830 | $3.28300 |
| 25 | $0.30949 | $7.73725 |
| 50 | $0.28916 | $14.45800 |
| 100 | $0.27016 | $27.01600 |
| 300 | $0.25277 | $75.83100 |
| 500 | $0.23650 | $118.25000 |
| 1000 | $0.22128 | $221.28000 |
| 3000 | $0.20704 | $621.12000 |
| 5000 | $0.19371 | $968.55000 |
| 10000 | $0.18124 | $1812.40000 |
