
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.4 mm |
| Width | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 2.9 V to 3.6 V |
| Color | White |
| Illumination Color | White |
| Lens Style | Clear, Colorless |
| Luminous Intensity | 5.5 cd |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 5000 K to 6300 K |
| Test Current | 20 mA |
| Luminous Flux | 17 lm |
Stock: 14
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18874
Ext.Price$0.18874
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18874 | $0.18874 |
| 10 | $0.15226 | $1.52260 |
| 50 | $0.13423 | $6.71150 |
| 100 | $0.11834 | $11.83400 |
| 500 | $0.10951 | $54.75500 |
