
61-238/RSGBB7C-B02/ET
Manufacturer:
Everlight
Mfr.Part #:
61-238/RSGBB7C-B02/ET
Description:
LEDs 5.00mmL×5.00mmW×1.50mmH SMD/SMT Brilliant Red, Brilliant Green, Blue 617.5 nm to 629.5 nm, 520 nm to 530 nm, 465 nm to 475 nm 50 mA, 30 mA, 30 mA 1.75 V to 2.35 V, 2.75 V to 3.65 V, 2.75 V to 3.65 V
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 50 mA, 30 mA, 30 mA |
| Forward Voltage | 1.75 V to 2.35 V, 2.75 V to 3.65 V, 2.75 V to 3.65 V |
| Color | Blue, Green, Red |
| Illumination Color | Brilliant Red, Brilliant Green, Blue |
| Lens Style | Circular, Clear |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 617.5 nm to 629.5 nm, 520 nm to 530 nm, 465 nm to 475 nm |
Stock: 2815
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18710
Ext.Price$0.18710
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18710 | $0.18710 |
| 10 | $0.16567 | $1.65670 |
| 50 | $0.14669 | $7.33450 |
| 100 | $0.13131 | $13.13100 |
| 500 | $0.11754 | $58.77000 |
| 1000 | $0.10521 | $105.21000 |
| 3000 | $0.09418 | $282.54000 |
