
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 53.8 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 120 |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 6 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 800 µm |
| Current Rating | 800 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 120 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 120 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.4 mm |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Stack Height | 3.7 mm |
| Mated Stacking Heights | 8 mm |
| Packaging | Reel |
| Mounting Angle | Vertical |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1159
Distributors
pcbx
Unit Price$5.21810
Ext.Price$5.21810
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.21810 | $5.21810 |
| 10 | $4.43617 | $44.36170 |
| 25 | $4.15787 | $103.94675 |
| 50 | $3.95940 | $197.97000 |
| 100 | $3.77037 | $377.03700 |
| 300 | $3.50383 | $1051.14900 |
| 500 | $3.25614 | $1628.07000 |
