
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 180 mA |
| Forward Voltage | 2.8 V to 3.5 V |
| Color | White |
| Illumination Color | Cool White |
| Lens Style | Colorless, Diffused, Rectangular |
| Number of LEDs | 1 |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 5700 K |
| Luminous Flux | 55 lm |
Stock: 4493
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11222
Ext.Price$0.11222
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11222 | $0.11222 |
| 10 | $0.09977 | $0.99770 |
| 50 | $0.08870 | $4.43500 |
| 100 | $0.07816 | $7.81600 |
| 500 | $0.06887 | $34.43500 |
| 1000 | $0.06132 | $61.32000 |
| 3000 | $0.05459 | $163.77000 |
