

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 30.5 mm |
| Width | 5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 2.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 500 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 50 |
| Number of Positions | 50 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Location | Top |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Actuator Material | Glass, Thermoplastic |
| Housing Color | Beige |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 1675
Distributors
pcbx
Unit Price$0.65146
Ext.Price$0.65146
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.65146 | $0.65146 |
| 10 | $0.52474 | $5.24740 |
| 25 | $0.48083 | $12.02075 |
| 50 | $0.44059 | $22.02950 |
| 100 | $0.40371 | $40.37100 |
| 300 | $0.38443 | $115.32900 |
| 500 | $0.36608 | $183.04000 |
| 1000 | $0.34648 | $346.48000 |
