

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Illumination Color | Brilliant Yellow |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 589 nm |
Stock: 34
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07632
Ext.Price$0.07632
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07632 | $0.07632 |
| 10 | $0.07555 | $0.75550 |
| 50 | $0.07478 | $3.73900 |
| 100 | $0.07420 | $7.42000 |
| 500 | $0.07362 | $36.81000 |
