

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Illumination Color | Brilliant Yellow Green |
| Lens Style | Clear, Round |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 573 nm |
Stock: 1542
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06614
Ext.Price$0.06614
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06614 | $0.06614 |
| 10 | $0.05839 | $0.58390 |
| 50 | $0.05155 | $2.57750 |
| 100 | $0.04495 | $4.49500 |
| 500 | $0.03919 | $19.59500 |
| 1000 | $0.03592 | $35.92000 |
| 3000 | $0.03293 | $98.79000 |
