
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.78 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 1500 V (1.5 kV) |
| Depth | 4.83 mm |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 2.41 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 14 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Max Voltage Rating (AC) | 1.5 kV |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 5.842 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 5.84 mm |
| Schedule B | 8535908040 |
| Termination Post Length | 2.41 mm |
Stock: 922
Distributors
pcbx
Unit Price$0.93571
Ext.Price$0.93571
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.93571 | $0.93571 |
| 10 | $0.76195 | $7.61950 |
| 25 | $0.70078 | $17.51950 |
| 50 | $0.64452 | $32.22600 |
| 100 | $0.59277 | $59.27700 |
| 300 | $0.57073 | $171.21900 |
| 500 | $0.54951 | $274.75500 |
| 1000 | $0.52908 | $529.08000 |
| 3000 | $0.50940 | $1528.20000 |
