
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 25.4 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 1500 V (1.5 kV) |
| Depth | 4.83 mm |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 2.41 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 20 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Max Voltage Rating (AC) | 1.5 kV |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 5.842 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 5.84 mm |
| Termination Post Length | 2.41 mm |
Stock: 1148
Distributors
pcbx
Unit Price$0.81763
Ext.Price$0.81763
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.81763 | $0.81763 |
| 10 | $0.68381 | $6.83810 |
| 25 | $0.63872 | $15.96800 |
| 50 | $0.59661 | $29.83050 |
| 100 | $0.55727 | $55.72700 |
| 300 | $0.53682 | $161.04600 |
| 500 | $0.51711 | $258.55500 |
| 1000 | $0.49635 | $496.35000 |
