

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Turn-On Delay Time | 20.5 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Propagation Delay | 20.5 ns |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer, Demux |
| Number of Inputs | 3 |
| Supply Type | Single |
| Number of Outputs | 8 |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 3605
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21886
Ext.Price$0.21886
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21886 | $0.21886 |
| 10 | $0.14620 | $1.46200 |
| 50 | $0.12995 | $6.49750 |
| 100 | $0.12054 | $12.05400 |
| 500 | $0.11277 | $56.38500 |
| 1000 | $0.10550 | $105.50000 |
| 3000 | $0.09870 | $296.10000 |
| 5000 | $0.09233 | $461.65000 |
