

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Propagation Delay | 50 ns |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Logic Family | 74AHCT |
Stock: 456
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38957
Ext.Price$0.38957
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38957 | $0.38957 |
| 10 | $0.34867 | $3.48670 |
| 25 | $0.33562 | $8.39050 |
| 50 | $0.32306 | $16.15300 |
| 100 | $0.31098 | $31.09800 |
| 300 | $0.30476 | $91.42800 |
| 500 | $0.29866 | $149.33000 |
| 1000 | $0.29255 | $292.55000 |
