

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Number of Channels | 4 |
| Propagation Delay | 8.7 ns |
| High Level Output Current | 8 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | Multiplexer |
| Number of Inputs | 8 |
| Supply Type | Single |
| Number of Outputs | 4 |
| Independent Circuits | 1 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Logic Family | AHCT |
Stock: 324
Distributors
pcbx
Unit Price$0.55057
Ext.Price$0.55057
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.55057 | $0.55057 |
| 10 | $0.33770 | $3.37700 |
| 50 | $0.26246 | $13.12300 |
| 100 | $0.23340 | $23.34000 |
| 500 | $0.18526 | $92.63000 |
| 1000 | $0.14705 | $147.05000 |
| 3000 | $0.11918 | $357.54000 |
| 5000 | $0.09660 | $483.00000 |
