

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| High Level Output Current | 8 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | Inverter Schmitt Trigger |
| Number of Inputs | 1 |
| Logic Family | AHCT |
| Logic Level - Low | 0.5 V to 0.6 V |
| Logic Level - High | 2 V |
Stock: 15400
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.04446 | $0.44460 |
| 50 | $0.04085 | $2.04250 |
| 100 | $0.03753 | $3.75300 |
| 500 | $0.03189 | $15.94500 |
| 1000 | $0.03069 | $30.69000 |
| 3000 | $0.02813 | $84.39000 |
| 5000 | $0.02693 | $134.65000 |
