



| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Pins | 5 |
| Output Current | 25 mA |
| Logic Function | OR |
| Logic Family | AHCT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| High Level Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 3.3 ns |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Quiescent Current | 1 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Logic Level - Low | 0.8 V |
| Logic Level - High | 2 V |
Stock: 402
Distributors
pcbx
Unit Price$0.97238
Ext.Price$0.97238
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.97238 | $0.97238 |
| 10 | $0.87667 | $8.76670 |
| 25 | $0.84100 | $21.02500 |
| 50 | $0.80678 | $40.33900 |
| 100 | $0.77396 | $77.39600 |
| 300 | $0.76100 | $228.30000 |
| 500 | $0.74826 | $374.13000 |
| 1000 | $0.73613 | $736.13000 |
