

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Propagation Delay | 60 ns |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Logic Family | 74HC |
Stock: 1546
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22570
Ext.Price$0.22570
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22570 | $0.22570 |
| 10 | $0.14021 | $1.40210 |
| 50 | $0.13047 | $6.52350 |
| 100 | $0.12140 | $12.14000 |
| 500 | $0.10601 | $53.00500 |
| 1000 | $0.09502 | $95.02000 |
| 3000 | $0.08517 | $255.51000 |
| 5000 | $0.07634 | $381.70000 |
