

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Logic Function | NAND |
| Number of Inputs | 8 |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Number of Gates | 2 |
| Logic Family | HC |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Number of Circuits | 2 |
| Quiescent Current | 2 A |
| Logic Level - High | 1.5 V to 4.2 V |
| Logic Level - Low | 0.5 V to 1.8 V |
Stock: 1429
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20006
Ext.Price$0.20006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20006 | $0.20006 |
| 10 | $0.12226 | $1.22260 |
| 50 | $0.11385 | $5.69250 |
| 100 | $0.10601 | $10.60100 |
| 500 | $0.09233 | $46.16500 |
| 1000 | $0.08891 | $88.91000 |
| 3000 | $0.08507 | $255.21000 |
| 5000 | $0.08139 | $406.95000 |
