
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Pins | 20 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Logic Function | 74HC |
| Number of Elements | 1 |
| High Level Output Current | 7.8 mA |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Frequency | 59 MHz |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Quiescent Current | 4 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
