



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Logic Function | Inverter |
| Number of Inputs | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Propagation Delay | 19 ns |
| Number of Circuits | 6 |
| Quiescent Current | 2 A |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Logic Family | 74HCT |
| Logic Level - High | 2 V |
| Logic Level - Low | 0.8 V |
Stock: 3119
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51980
Ext.Price$0.51980
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51980 | $0.51980 |
| 10 | $0.31889 | $3.18890 |
| 50 | $0.23169 | $11.58450 |
| 100 | $0.20347 | $20.34700 |
| 500 | $0.17447 | $87.23500 |
| 1000 | $0.14961 | $149.61000 |
| 3000 | $0.12128 | $363.84000 |
| 5000 | $0.09832 | $491.60000 |
