

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Turn-On Delay Time | 51 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Propagation Delay | 51 ns |
| High Level Output Current | -2 mA |
| Low Level Output Current | 2 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Logic Family | HCT |
| Logic Level - Low | 0.5 V to 0.6 V |
| Logic Level - High | 1.9 V to 2.1 V |
Stock: 6900
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08720
Ext.Price$0.08720
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08720 | $0.08720 |
| 10 | $0.05198 | $0.51980 |
| 50 | $0.04770 | $2.38500 |
| 100 | $0.04377 | $4.37700 |
| 500 | $0.03822 | $19.11000 |
| 1000 | $0.03634 | $36.34000 |
| 3000 | $0.03317 | $99.51000 |
| 5000 | $0.03189 | $159.45000 |
