
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Non-Inverting |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | 3-State |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 8 |
| Turn-On Delay Time | 45 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Max Supply Current | 8 µA |
| High Level Output Current | -6 mA |
| Low Level Output Current | 6 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32832
Ext.Price$0.32832
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32832 | $0.32832 |
| 10 | $0.28922 | $2.89220 |
| 50 | $0.25478 | $12.73900 |
| 100 | $0.21766 | $21.76600 |
| 500 | $0.18595 | $92.97500 |
| 1000 | $0.17659 | $176.59000 |
| 3000 | $0.16770 | $503.10000 |
| 5000 | $0.15925 | $796.25000 |
