
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Push-Pull |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Logic Type | Shift Register |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 48 ns |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Logic Function | Shift Register |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Output Lines | 9 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | RELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 1 day ago) |
| Function | Serial to Parallel, Serial |
Stock: 308
Distributors
pcbx
Unit Price$1.85862
Ext.Price$1.85862
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.85862 | $1.85862 |
| 10 | $1.19519 | $11.95190 |
| 25 | $1.05584 | $26.39600 |
| 50 | $0.93273 | $46.63650 |
| 100 | $0.88229 | $88.22900 |
| 300 | $0.83602 | $250.80600 |
| 500 | $0.79217 | $396.08500 |
| 1000 | $0.75063 | $750.63000 |
