
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Non-Inverting |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Type | 3-State |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 16 |
| Turn-On Delay Time | 5.7 ns |
| Quiescent Current | 4.7 mA |
| Propagation Delay | 5.7 ns |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Number of Output Lines | 16 |
| Number of Input Lines | 16 |
Stock: 988
Distributors
pcbx
Unit Price$0.69506
Ext.Price$0.69506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.69506 | $0.69506 |
| 10 | $0.49586 | $4.95860 |
| 25 | $0.45483 | $11.37075 |
| 50 | $0.41720 | $20.86000 |
| 100 | $0.39327 | $39.32700 |
| 300 | $0.38363 | $115.08900 |
| 500 | $0.37423 | $187.11500 |
| 1000 | $0.36506 | $365.06000 |
| 3000 | $0.30264 | $907.92000 |
