
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 9.8 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 95 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 7.7 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Depth | 13.97 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 3.05 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 8 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Fastening Type | Friction |
| Max Voltage Rating (AC) | 1 kV |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 5.842 mm |
| Mating Post Length | 5.84 mm |
| Termination Post Length | 3.05 mm |
Stock: 4848
Distributors
pcbx
Unit Price$1.11368
Ext.Price$1.11368
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.11368 | $1.11368 |
| 10 | $0.94792 | $9.47920 |
| 25 | $0.89786 | $22.44650 |
| 50 | $0.85044 | $42.52200 |
| 100 | $0.80552 | $80.55200 |
| 300 | $0.76104 | $228.31200 |
| 500 | $0.71901 | $359.50500 |
| 1000 | $0.68470 | $684.70000 |
| 3000 | $0.64693 | $1940.79000 |
| 5000 | $0.61124 | $3056.20000 |
| 10000 | $0.58209 | $5820.90000 |
