
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 110 V |
| Length | 2.54 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 110 V |
| Depth | 2.41 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 1.27 mm |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| Contact Plating | GXT, Gold |
| Lead Length | 3.05 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Max Voltage Rating (AC) | 110 V |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 8.0772 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 8.08 mm |
| Termination Post Length | 3.05 mm |
Stock: 19128
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06885
Ext.Price$0.06885
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06885 | $0.06885 |
| 10 | $0.05818 | $0.58180 |
| 50 | $0.05356 | $2.67800 |
| 100 | $0.04931 | $4.93100 |
| 500 | $0.04401 | $22.00500 |
| 1000 | $0.04190 | $41.90000 |
| 3000 | $0.03959 | $118.77000 |
| 5000 | $0.03740 | $187.00000 |
| 10000 | $0.03561 | $356.10000 |
| 30000 | $0.03254 | $976.20000 |
